KEMET T495D107K016ATE125
T495D107K016ATE125
Part No.:
T495D107K016ATE125
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
ShinYuaT495D107K016ATE125.pdf
Description:
CAP TANT 100UF 10% 16V 2917
  • Related Categories
Package/Case:
2917 (7343 Metric)
Series:
T495
ProductStatus:
Active
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
125mOhm
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
Size/Dimension:
0.287 L x 0.169 W (7.30mm x 4.30mm)
Height-Seated(Max):
0.122 (3.10mm)