KEMET T495U157K006ZTE200
T495U157K006ZTE200
Part No.:
T495U157K006ZTE200
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
T495U157K006ZTE200.pdf
Description:
CAP TANT 150UF 10% 6.3V 1411
  • Related Categories
Package/Case:
1411 (3528 Metric)
Series:
T495
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
6.3 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
200mOhm
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
Size/Dimension:
0.138 L x 0.110 W (3.50mm x 2.80mm)
Height-Seated(Max):
0.059 (1.50mm)