KEMET T495X108K2R5ATE030
T495X108K2R5ATE030
Part No.:
T495X108K2R5ATE030
Manufacturer:
KEMET
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
ShinYuaT495X108K2R5ATE030.pdf
Description:
CAP TANT 1000UF 10% 2.5V 2917
  • Related Categories
Package/Case:
2917 (7343 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
T495
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
2.5 V
Type:
Molded
ESR(EquivalentSeriesResistance):
30mOhm
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
MountingType:
Surface Mount
Size/Dimension:
0.287 L x 0.169 W (7.30mm x 4.30mm)
Height-Seated(Max):
0.169 (4.30mm)