KEMET T495X686K020ZTE200
T495X686K020ZTE200
Part No.:
T495X686K020ZTE200
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
ShinYuaT495X686K020ZTE200.pdf
Description:
CAP TANT 68UF 10% 20V 2917
  • Related Categories
Package/Case:
2917 (7343 Metric)
Series:
T495
Capacitance:
68 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
20 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
200mOhm
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
Size/Dimension:
0.287 L x 0.169 W (7.30mm x 4.30mm)
Height-Seated(Max):
0.169 (4.30mm)