KEMET T496B475M016AS
T496B475M016AS
Part No.:
T496B475M016AS
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
ShinYuaT496B475M016AS.pdf
Description:
CAP TANT 4.7UF 20% 16V 1411
  • Related Categories
Package/Case:
1411 (3528 Metric)
Series:
T496
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Size/Dimension:
0.138 L x 0.110 W (3.50mm x 2.80mm)
Height-Seated(Max):
0.083 (2.10mm)