KEMET T498C476K016ZTE500
T498C476K016ZTE500
Part No.:
T498C476K016ZTE500
Package:
2312 (6032 Metric)
Datasheet:
ShinYuaT498C476K016ZTE500.pdf
Description:
CAP TANT 47UF 10% 16V 2312
  • Related Categories
Package/Case:
2312 (6032 Metric)
Series:
T498
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
600mOhm
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 150°C
Size/Dimension:
0.236 L x 0.126 W (6.00mm x 3.20mm)
Height-Seated(Max):
0.110 (2.80mm)