Powerex Inc. T820149004DH
T820149004DH
Part No.:
T820149004DH
Manufacturer:
Powerex Inc.
Category:
Thyristors - SCRs - Modules
Package:
Datasheet:
ShinYuaT820149004DH.pdf
Description:
SCR PHASE CTRL MOD 1400V 900A
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
Structure:
Single
NumberofSCRsDiodes:
1 SCR
Voltage-OffState:
1.4 kV
Current-OnState(It(AV))(Max):
900 A
Current-OnState(It(RMS))(Max):
1410 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
3 V
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
150 mA
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
13700A, 15000A
Current-Hold(Ih)(Max):
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)