Powerex Inc. T820227504DH
T820227504DH
Part No.:
T820227504DH
Manufacturer:
Powerex Inc.
Category:
Thyristors - SCRs - Modules
Package:
Datasheet:
ShinYuaT820227504DH.pdf
Description:
SCR PHASE CTRL MOD 2200V 750A
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
Structure:
Single
NumberofSCRsDiodes:
1 SCR
Voltage-OffState:
2.2 kV
Current-OnState(It(AV))(Max):
750 A
Current-OnState(It(RMS))(Max):
1175 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
3 V
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
150 mA
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
10950A, 12000A
Current-Hold(Ih)(Max):
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)