Infineon Technologies T940N18TOFXPSA1
T940N18TOFXPSA1
Part No.:
T940N18TOFXPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Thyristors - SCRs - Modules
Package:
Datasheet:
ShinYuaT940N18TOFXPSA1.pdf
Description:
SCR MODULE 1800V 1759A DO200AB
Packaging:
Tray
Series:
ProductStatus:
Active
Structure:
Single
NumberofSCRsDiodes:
1 SCR
Voltage-OffState:
1.8 kV
Current-OnState(It(AV))(Max):
959 A
Current-OnState(It(RMS))(Max):
1759 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
2.2 V
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
250 mA
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
17500A @ 50Hz
Current-Hold(Ih)(Max):
300 mA
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C