TE Connectivity Potter & Brumfield Relays T9AS5D12-12
T9AS5D12-12
Part No.:
T9AS5D12-12
Manufacturer:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Package:
Datasheet:
ShinYuaT9AS5D12-12.pdf
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 12V
Packaging:
Bulk
Series:
T9A
ProductStatus:
Active
MountingType:
Through Hole
CoilVoltage:
12VDC
ContactForm:
SPDT (1 Form C)
ContactRating(Current):
20 A
SwitchingVoltage:
277VAC - Max
CoilCurrent:
83 mA
CoilType:
Non Latching
Features:
TerminationStyle:
PC Pin
SealRating:
Sealed - Fully
CoilInsulation:
Class F
MustOperateVoltage:
9 VDC
MustReleaseVoltage:
1.2 VDC
OperateTime:
15 ms
ReleaseTime:
15 ms
OperatingTemperature:
-55°C ~ 85°C