Ohmite TA203PA390RJE
TA203PA390RJE
Part No.:
TA203PA390RJE
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaTA203PA390RJE.pdf
Description:
RES 390 OHM 5% 3W POWERCHIP
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
TA
ProductStatus:
Active
Resistance:
390 Ohms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
3W
Composition:
Thick Film
Features:
TemperatureCoefficient:
±100ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 180°C
Size/Dimension:
Powerchip®
Height-Seated(Max):
0.500 L x 0.100 W (12.70mm x 2.54mm)
NumberofTerminations:
0.667 (16.94mm)