KYOCERA AVX TACR106M016RTA
TACR106M016RTA
Part No.:
TACR106M016RTA
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
ShinYuaTACR106M016RTA.pdf
Description:
CAP TANT 10UF 20% 16V 0805
  • Related Categories
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
TACmicrochip®, TAC
ProductStatus:
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
Type:
Molded
ESR(EquivalentSeriesResistance):
5Ohm
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime@Temp:
MountingType:
Surface Mount
Size/Dimension:
0.079 L x 0.053 W (2.00mm x 1.35mm)
Height-Seated(Max):
0.059 (1.50mm)