KYOCERA AVX TACR336K006FTA
TACR336K006FTA
Part No.:
TACR336K006FTA
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
TACR336K006FTA.pdf
Description:
CAP TANT 33UF 10% 6.3V 0805
  • Related Categories
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
TACmicrochip®, TAC
ProductStatus:
Active
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
6.3 V
Type:
Molded
ESR(EquivalentSeriesResistance):
5Ohm @ 100kHz
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 125°C
MountingType:
Surface Mount
Size/Dimension:
0.079 L x 0.053 W (2.00mm x 1.35mm)
Height-Seated(Max):
0.059 (1.50mm)