KYOCERA AVX TAJA225K016Y
TAJA225K016Y
Part No.:
TAJA225K016Y
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
ShinYuaTAJA225K016Y.pdf
Description:
CAP TANT 2.2UF 10% 16V 1206
  • Related Categories
Package/Case:
1206 (3216 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
TAJ
ProductStatus:
Active
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
16 V
Type:
Molded
ESR(EquivalentSeriesResistance):
6.5Ohm
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime@Temp:
MountingType:
Surface Mount
Size/Dimension:
0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
Height-Seated(Max):
0.071 (1.80mm)