KYOCERA AVX TAP105K035GSB
TAP105K035GSB
Part No.:
TAP105K035GSB
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaTAP105K035GSB.pdf
Description:
CAP TANT 1UF 10% 35V RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
TAP
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
35 V
Type:
Conformal Coated
ESR(EquivalentSeriesResistance):
8Ohm
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 85°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.177 Dia (4.50mm)
Height-Seated(Max):
0.335 (8.50mm)
LeadSpacing:
0.125 (3.18mm)