KYOCERA AVX TAP156K020CCS
TAP156K020CCS
Part No.:
TAP156K020CCS
Datasheet:
ShinYuaTAP156K020CCS.pdf
Description:
CAP TANT 15UF 10% 20V RADIAL
Packaging:
Bulk
Capacitance:
15 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
20 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
2.3Ohm
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 85°C
Size/Dimension:
0.236 Dia (6.00mm)
Height-Seated(Max):
0.453 (11.50mm)
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)