KYOCERA AVX TAP157M016CRW
TAP157M016CRW
Part No.:
TAP157M016CRW
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaTAP157M016CRW.pdf
Description:
CAP TANT 150UF 20% 16V RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
TAP
ProductStatus:
Active
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
Type:
Conformal Coated
ESR(EquivalentSeriesResistance):
600mOhm
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 85°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.354 Dia (9.00mm)
Height-Seated(Max):
0.630 (16.00mm)
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)