KYOCERA AVX TAP225M050SRS
TAP225M050SRS
Part No.:
TAP225M050SRS
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaTAP225M050SRS.pdf
Description:
CAP TANT 2.2UF 20% 50V RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
TAP
ProductStatus:
Active
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
Type:
Conformal Coated
ESR(EquivalentSeriesResistance):
3.5Ohm
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 85°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.217 Dia (5.50mm)
Height-Seated(Max):
0.354 (9.00mm)
LeadSpacing:
0.098 (2.50mm)