KYOCERA AVX TBJE107K016CBDZ0H23
TBJE107K016CBDZ0H23
Part No.:
TBJE107K016CBDZ0H23
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
TBJE107K016CBDZ0H23.pdf
Description:
CAP TANT
  • Related Categories
Package/Case:
2917 (7343 Metric)
Packaging:
Bulk
Series:
TBJ
ProductStatus:
Active
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
16 V
Type:
Molded
ESR(EquivalentSeriesResistance):
900mOhm @ 100kHz
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime@Temp:
MountingType:
Surface Mount
Size/Dimension:
0.287 L x 0.169 W (7.30mm x 4.30mm)
Height-Seated(Max):
0.169 (4.30mm)