NTE Electronics, Inc TD220M10
TD220M10
Part No.:
TD220M10
Manufacturer:
NTE Electronics, Inc
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaTD220M10.pdf
Description:
CAP TANT 220UF 20% 10V RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bag
Series:
TD
ProductStatus:
Active
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
Type:
Conformal Coated
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 85°C
Lifetime@Temp:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.669 (17.00mm)
LeadSpacing:
0.200 (5.08mm)