Cornell Dubilier Electronics (CDE) TDC685K025NSF-F
TDC685K025NSF-F
Part No.:
TDC685K025NSF-F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaTDC685K025NSF-F.pdf
Description:
CAP TANT 6.8UF 10% 25V RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
TDC
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
6.8 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
25 V
Type:
Conformal Coated
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime@Temp:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.250 Dia (6.35mm)
Height-Seated(Max):
0.500 (12.70mm)
LeadSpacing:
0.125 (3.18mm)