Evans Capacitor Company TDD1100222
TDD1100222
Part No.:
TDD1100222
Manufacturer:
Evans Capacitor Company
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Radial, Can
Datasheet:
ShinYuaTDD1100222.pdf
Description:
CAP TANT 2200UF 10% 100V RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial, Can
Packaging:
Box
Series:
TDD
ProductStatus:
Active
Capacitance:
2200 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
100 V
Type:
Hermetically Sealed
ESR(EquivalentSeriesResistance):
65mOhm @ 1kHz
OperatingTemperature:
-55°C ~ 85°C
Lifetime@Temp:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
1.400 L x 1.400 W (35.56mm x 35.56mm)
Height-Seated(Max):
0.327 (8.31mm)
LeadSpacing:
0.400 (10.16mm)