Ohmite TFSA4K70JE
TFSA4K70JE
Part No.:
TFSA4K70JE
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaTFSA4K70JE.pdf
Description:
RES 4.7K OHM 5% 1/2W AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bulk,Bulk
Series:
TFS
ProductStatus:
Active
Resistance:
4.7 kOhms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
0.5W, 1/2W
Composition:
Thick Film
Features:
Non-Inductive, Pulse Withstanding
TemperatureCoefficient:
±100ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 200°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.217 x 0.028 Rectangular x 0.354 L (5.50mm x 0.70mm x 9.00mm)
NumberofTerminations:
Category:
Through Hole Resistors
Datasheet:
ShinYuaTFSA4K70JE.pdf
1. How to order TFSA4K70JE on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the TFSA4K70JE price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TFSA4K70JE?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TFSA4K70JE.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as TFSA4K70JE pin diagram, TFSA4K70JE datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TFSC1K50JE TFSA1K50JE TFSA270RJE TFSA27K0JE TFSA4K70JE
Part Number TFSC1K50JE TFSA1K50JE TFSA270RJE TFSA27K0JE TFSA4K70JE
Manufacturer Ohmite Ohmite Ohmite Ohmite Ohmite
Package/Case Axial Axial Axial Axial Axial
Packaging Bulk,Bulk Bulk,Bulk Bulk,Bulk Bulk,Bulk Bulk,Bulk
Series TFS TFS TFS TFS TFS
ProductStatus Active Active Active Active Active
Resistance 4.7 kOhms 4.7 kOhms 4.7 kOhms 4.7 kOhms 4.7 kOhms
Tolerance ±5% ±5% ±5% ±5% ±5%
Power(Watts) 0.5W, 1/2W 0.5W, 1/2W 0.5W, 1/2W 0.5W, 1/2W 0.5W, 1/2W
Composition Thick Film Thick Film Thick Film Thick Film Thick Film
TemperatureCoefficient ±100ppm/°C ±100ppm/°C ±100ppm/°C ±100ppm/°C ±100ppm/°C
OperatingTemperature -55°C ~ 200°C -55°C ~ 200°C -55°C ~ 200°C -55°C ~ 200°C -55°C ~ 200°C
Size/Dimension Axial Axial Axial Axial Axial
Height-Seated(Max) 0.217 x 0.028 Rectangular x 0.354 L (5.50mm x 0.70mm x 9.00mm) 0.217 x 0.028 Rectangular x 0.354 L (5.50mm x 0.70mm x 9.00mm) 0.217 x 0.028 Rectangular x 0.354 L (5.50mm x 0.70mm x 9.00mm) 0.217 x 0.028 Rectangular x 0.354 L (5.50mm x 0.70mm x 9.00mm) 0.217 x 0.028 Rectangular x 0.354 L (5.50mm x 0.70mm x 9.00mm)