Ohmite TFSB51K0JE
TFSB51K0JE
Part No.:
TFSB51K0JE
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaTFSB51K0JE.pdf
Description:
RES 51K OHM 5% 1/2W AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bulk,Bulk
Series:
TFS
ProductStatus:
Active
Resistance:
51 kOhms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
0.5W, 1/2W
Composition:
Thick Film
Features:
Non-Inductive, Pulse Withstanding
TemperatureCoefficient:
±100ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 200°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.217 x 0.028 Rectangular x 0.433 L (5.50mm x 0.70mm x 11.00mm)