Intel TG80960JS33
TG80960JS33
Part No.:
TG80960JS33
Manufacturer:
Intel
Category:
Embedded - Microprocessors
Package:
132-QFP
Datasheet:
ShinYuaTG80960JS33.pdf
Description:
IC MPU I960 33MHZ 132QFP
  • Related Categories
Package/Case:
132-QFP
Packaging:
Tray
Series:
i960
ProductStatus:
Obsolete
CoreProcessor:
i960
NumberofCores/BusWidth:
1 Core, 32-Bit
Speed:
33MHz
Co-Processors/DSP:
RAMControllers:
GraphicsAcceleration:
No
Display&InterfaceControllers:
Ethernet:
SATA:
USB:
Voltage-I/O:
3.3V
OperatingTemperature:
0°C ~ 100°C (TC)