KYOCERA AVX THJB156K016RJN
THJB156K016RJN
Part No.:
THJB156K016RJN
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
1411 (3528 Metric), 1210
Datasheet:
ShinYuaTHJB156K016RJN.pdf
Description:
CAP TANT 15UF 10% 16V 1411
  • Related Categories
Package/Case:
1411 (3528 Metric), 1210
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
THJ
ProductStatus:
Active
Capacitance:
15 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
16 V
Type:
Molded
ESR(EquivalentSeriesResistance):
2Ohm @ 100kHz
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C
Lifetime@Temp:
MountingType:
Surface Mount
Size/Dimension:
0.138 L x 0.110 W (3.50mm x 2.80mm)
Height-Seated(Max):
0.083 (2.10mm)