Texas Instruments TL5001CPSR
TL5001CPSR
Part No.:
TL5001CPSR
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers
Package:
8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
ShinYuaTL5001CPSR.pdf
Description:
IC REG CTRLR BCK/BOOST/FLYBK 8SO
  • Related Categories
Package/Case:
8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
ProductStatus:
Active
OutputType:
Transistor Driver
Function:
Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down
OutputConfiguration:
Positive
Topology:
Buck, Boost, Flyback
NumberofOutputs:
1
OutputPhases:
1
Voltage-Supply(Vcc/Vdd):
3.6V ~ 40V
Frequency-Switching:
20kHz ~ 500kHz
DutyCycle(Max):
100%
SynchronousRectifier:
No
ClockSync:
No
SerialInterfaces:
ControlFeatures:
Dead Time Control, Frequency Control
OperatingTemperature:
-20°C ~ 85°C (TA)