Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) TLAX500K00A
TLAX500K00A
Part No.:
TLAX500K00A
Manufacturer:
Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group)
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaTLAX500K00A.pdf
Description:
RES 500K OHM 0.05% 1/8W RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
TLA
ProductStatus:
Active
Resistance:
500 kOhms
Tolerance:
±0.05%
Power(Watts):
0.125W, 1/8W
Composition:
Thin Film
Features:
TemperatureCoefficient:
±5ppm/°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 155°C
Size/Dimension:
Radial Lead
Height-Seated(Max):
0.209 L x 0.087 W (5.30mm x 2.20mm)
NumberofTerminations:
0.264 (6.70mm)
Category:
Through Hole Resistors
Datasheet:
ShinYuaTLAX500K00A.pdf
1. How to order TLAX500K00A on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the TLAX500K00A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TLAX500K00A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TLAX500K00A.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TLAC100K00A TLAX100K00A TLAX200K00A TLAX500K00A TLAC1M0000D
Part Number TLAC100K00A TLAX100K00A TLAX200K00A TLAX500K00A TLAC1M0000D
Package/Case Radial Radial Radial Radial Radial
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series TLA TLA TLA TLA TLA
ProductStatus Active Active Active Active Active
Resistance 500 kOhms 500 kOhms 500 kOhms 500 kOhms 500 kOhms
Tolerance ±0.05% ±0.05% ±0.05% ±0.05% ±0.05%
Power(Watts) 0.125W, 1/8W 0.125W, 1/8W 0.125W, 1/8W 0.125W, 1/8W 0.125W, 1/8W
Composition Thin Film Thin Film Thin Film Thin Film Thin Film
Features - - - - -
TemperatureCoefficient ±5ppm/°C ±5ppm/°C ±5ppm/°C ±5ppm/°C ±5ppm/°C
OperatingTemperature -25°C ~ 155°C -25°C ~ 155°C -25°C ~ 155°C -25°C ~ 155°C -25°C ~ 155°C
Size/Dimension Radial Lead Radial Lead Radial Lead Radial Lead Radial Lead
Height-Seated(Max) 0.209 L x 0.087 W (5.30mm x 2.20mm) 0.209 L x 0.087 W (5.30mm x 2.20mm) 0.209 L x 0.087 W (5.30mm x 2.20mm) 0.209 L x 0.087 W (5.30mm x 2.20mm) 0.209 L x 0.087 W (5.30mm x 2.20mm)
NumberofTerminations 0.264 (6.70mm) 0.264 (6.70mm) 0.264 (6.70mm) 0.264 (6.70mm) 0.264 (6.70mm)