Infineon Technologies TLE4266GSV10HTMA1
TLE4266GSV10HTMA1
Part No.:
TLE4266GSV10HTMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
ShinYuaTLE4266GSV10HTMA1.pdf
Description:
IC REG LINEAR 10V 120MA SOT223-4
  • Related Categories
Package/Case:
TO-261-4, TO-261AA
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
Automotive, AEC-Q100, OPTIREG™
ProductStatus:
Obsolete
OutputConfiguration:
Positive
OutputType:
Fixed
NumberofRegulators:
1
Voltage-Input(Max):
45V
Voltage-Output(Min/Fixed):
10V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
0.5V @ 100mA
Current-Output:
120mA
Current-Quiescent(Iq):
500 µA
Current-Supply(Max):
15 mA
PSRR:
54dB (100Hz)
ControlFeatures:
Inhibit
ProtectionFeatures:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C