Infineon Technologies TLE4972AE35D5XUMA1
TLE4972AE35D5XUMA1
Part No.:
TLE4972AE35D5XUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Current Transducers
Package:
16-TSSOP (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
ShinYuaTLE4972AE35D5XUMA1.pdf
Description:
SENSOR CUR HALL 2000A 16TSSOP
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
Automotive, AEC-Q100
ProductStatus:
Active
ForMeasuring:
AC/DC
SensorType:
Hall Effect, Differential
Current-Sensing:
2000A
NumberofChannels:
1
Output:
Ratiometric, Voltage
Sensitivity:
38.75mV/mT
Frequency:
DC ~ 210kHz
Linearity:
Accuracy:
±2%
Voltage-Supply:
3.1V ~ 3.5V
ResponseTime:
700ns
Current-Supply(Max):
25mA
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TA)