Nidec Copal Electronics TM7ES101
TM7ES101
Part No.:
TM7ES101
Manufacturer:
Nidec Copal Electronics
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
ShinYuaTM7ES101.pdf
Description:
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN SIDE
Packaging:
Bulk
Series:
TM-7
ProductStatus:
Active
Resistance:
100 Ohms
Power(Watts):
0.5W, 1/2W
Tolerance:
±10%
TemperatureCoefficient:
±100ppm/°C
NumberofTurns:
3
AdjustmentType:
Side Adjustment
ResistiveMaterial:
Cermet
MountingType:
Through Hole
TerminationStyle:
PC Pins
Category:
Trimmer Potentiometers
Datasheet:
ShinYuaTM7ES101.pdf
1. How to order TM7ES101 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the TM7ES101 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TM7ES101?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TM7ES101.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as TM7ES101 pin diagram, TM7ES101 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TM7ES101 TM7ES102 TM7ES103 TM7EP101 TM7EP102
Part Number TM7ES101 TM7ES102 TM7ES103 TM7EP101 TM7EP102
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series TM-7 TM-7 TM-7 TM-7 TM-7
ProductStatus Active Active Active Active Active
Resistance 100 Ohms 100 Ohms 100 Ohms 100 Ohms 100 Ohms
Power(Watts) 0.5W, 1/2W 0.5W, 1/2W 0.5W, 1/2W 0.5W, 1/2W 0.5W, 1/2W
Tolerance ±10% ±10% ±10% ±10% ±10%
TemperatureCoefficient ±100ppm/°C ±100ppm/°C ±100ppm/°C ±100ppm/°C ±100ppm/°C