WeEn Semiconductors TOPT16-800C0,127
TOPT16-800C0,127
Part No.:
TOPT16-800C0,127
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Category:
Thyristors - TRIACs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
ShinYuaTOPT16-800C0,127.pdf
Description:
TOPT16-800C0,127 SIL3P
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Active
TriacType:
Standard
Voltage-OffState:
800 V
Current-OnState(It(RMS))(Max):
16 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
2.3 V
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
140A, 150A
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
35 mA
Current-Hold(Ih)(Max):
35 mA
Configuration:
Single
OperatingTemperature:
150°C (TJ)