Tycon Systems Inc. TP-DC-1256G-VHP
TP-DC-1256G-VHP
Part No.:
TP-DC-1256G-VHP
Manufacturer:
Tycon Systems Inc.
Category:
Power over Ethernet (PoE)
Package:
Datasheet:
ShinYuaTP-DC-1256G-VHP.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 56V 70W
Packaging:
Bulk
Series:
TP-DC
ProductStatus:
Active
Type:
Passive Injector
Voltage-Input:
10 ~ 60V
NumberofPorts:
4
Voltage-Output:
56V
Current-Output:
1.25 A
Power(Watts)-PerPort:
70W
Compliance:
IEEE802.3at
DataRate:
5 Gbps
Features:
OCP, SCP
OperatingTemperature:
-40°C ~ 70°C
Efficiency:
85%
MountingType:
Chassis Mount
Size/Dimension:
5.50 L x 3.40 W x 1.57 H (139.7mm x 86.4mm x 39.9mm)
ApprovalAgency:
Category:
Power over Ethernet (PoE)
Datasheet:
ShinYuaTP-DC-1256G-VHP.pdf
1. How to order TP-DC-1256G-VHP on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the TP-DC-1256G-VHP price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TP-DC-1256G-VHP?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TP-DC-2448GDX2-HP TP-DC-1248GDX2-HP TP-DC-1256G-VHP TP-DC-1256GD-BT TP-DC-1256GD-VHP
Part Number TP-DC-2448GDX2-HP TP-DC-1248GDX2-HP TP-DC-1256G-VHP TP-DC-1256GD-BT TP-DC-1256GD-VHP
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series TP-DC TP-DC TP-DC TP-DC TP-DC
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Passive Injector Passive Injector Passive Injector Passive Injector Passive Injector
Voltage-Input 10 ~ 60V 10 ~ 60V 10 ~ 60V 10 ~ 60V 10 ~ 60V
NumberofPorts 4 4 4 4 4
Voltage-Output 56V 56V 56V 56V 56V
Current-Output 1.25 A 1.25 A 1.25 A 1.25 A 1.25 A
Power(Watts)-PerPort 70W 70W 70W 70W 70W
Compliance IEEE802.3at IEEE802.3at IEEE802.3at IEEE802.3at IEEE802.3at
DataRate 5 Gbps 5 Gbps 5 Gbps 5 Gbps 5 Gbps
Features OCP, SCP OCP, SCP OCP, SCP OCP, SCP OCP, SCP
OperatingTemperature -40°C ~ 70°C -40°C ~ 70°C -40°C ~ 70°C -40°C ~ 70°C -40°C ~ 70°C
Efficiency 85% 85% 85% 85% 85%
MountingType Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount
Size/Dimension 5.50 L x 3.40 W x 1.57 H (139.7mm x 86.4mm x 39.9mm) 5.50 L x 3.40 W x 1.57 H (139.7mm x 86.4mm x 39.9mm) 5.50 L x 3.40 W x 1.57 H (139.7mm x 86.4mm x 39.9mm) 5.50 L x 3.40 W x 1.57 H (139.7mm x 86.4mm x 39.9mm) 5.50 L x 3.40 W x 1.57 H (139.7mm x 86.4mm x 39.9mm)