KYOCERA AVX TPMV108M004R0018
TPMV108M004R0018
Part No.:
TPMV108M004R0018
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
2924 (7361 Metric)
Datasheet:
ShinYuaTPMV108M004R0018.pdf
Description:
CAP TANT 1000UF 20% 4V 2924
  • Related Categories
Package/Case:
2924 (7361 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
TPM
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
4 V
Type:
Molded
ESR(EquivalentSeriesResistance):
18mOhm
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime@Temp:
MountingType:
Surface Mount
Size/Dimension:
0.287 L x 0.240 W (7.30mm x 6.10mm)
Height-Seated(Max):
0.148 (3.75mm)