Texas Instruments TPS40054PWPR
TPS40054PWPR
Part No.:
TPS40054PWPR
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers
Package:
16-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
ShinYuaTPS40054PWPR.pdf
Description:
IC REG CTRLR BUCK 16HTSSOP
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
ProductStatus:
Not For New Designs
OutputType:
Transistor Driver
Function:
Step-Down
OutputConfiguration:
Positive
Topology:
Buck
NumberofOutputs:
1
OutputPhases:
1
Voltage-Supply(Vcc/Vdd):
8V ~ 40V
Frequency-Switching:
Up to 1MHz
DutyCycle(Max):
94%
SynchronousRectifier:
Yes
ClockSync:
Yes
SerialInterfaces:
ControlFeatures:
Current Limit, Enable, Frequency Control, Soft Start
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C (TA)