Texas Instruments TPS56300PWPR
TPS56300PWPR
Part No.:
TPS56300PWPR
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
PMIC - Voltage Regulators - Linear + Switching
Package:
28-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
ShinYuaTPS56300PWPR.pdf
Description:
IC REG DL BUCK/LNR SYNC 28HTSSOP
Packaging:
Tape & Reel (TR),Bulk
Series:
ProductStatus:
Not For New Designs
Topology:
Step-Down (Buck) Synchronous (1), Linear (LDO) (1)
NumberofOutputs:
2
Frequency-Switching:
300kHz
Voltage/Current-Output1:
Controller
Voltage/Current-Output2:
Programmable, 2A
Voltage/Current-Output3:
w/LEDDriver:
No
w/Supervisor:
No
w/Sequencer:
Yes
Voltage-Supply:
2.8V ~ 5.5V
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C