KYOCERA AVX TPSV157K020R0080V
TPSV157K020R0080V
Part No.:
TPSV157K020R0080V
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
2924 (7361 Metric)
Datasheet:
TPSV157K020R0080V.pdf
Description:
CAP TANT 150UF 10% 20V 2924
  • Related Categories
Package/Case:
2924 (7361 Metric)
Series:
TPS
ProductStatus:
Active
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
20 V
Type:
Molded
ESR(EquivalentSeriesResistance):
80mOhm @ 100kHz
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 125°C
MountingType:
Surface Mount
Size/Dimension:
0.287 L x 0.240 W (7.30mm x 6.10mm)
Height-Seated(Max):
0.148 (3.75mm)