KYOCERA AVX TPSW106K020R0500
TPSW106K020R0500
Part No.:
TPSW106K020R0500
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
2312 (6032 Metric)
Datasheet:
ShinYuaTPSW106K020R0500.pdf
Description:
CAP TANT 10UF 10% 20V 2312
  • Related Categories
Package/Case:
2312 (6032 Metric)
Series:
TPS
ProductStatus:
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
20 V
Type:
Molded
ESR(EquivalentSeriesResistance):
500mOhm
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime@Temp:
MountingType:
Surface Mount
Size/Dimension:
0.236 L x 0.126 W (6.00mm x 3.20mm)
Height-Seated(Max):
0.059 (1.50mm)