Vishay Sprague TR3C107K6R3C0300
TR3C107K6R3C0300
Part No.:
TR3C107K6R3C0300
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
2312 (6032 Metric)
Datasheet:
ShinYuaTR3C107K6R3C0300.pdf
Description:
CAP TANT 100UF 10% 6.3V 2312
  • Related Categories
Package/Case:
2312 (6032 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
TANTAMOUNT®, TR3
ProductStatus:
Active
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
6.3 V
Type:
Molded
ESR(EquivalentSeriesResistance):
300mOhm
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime@Temp:
MountingType:
Surface Mount
Size/Dimension:
0.236 L x 0.126 W (6.00mm x 3.20mm)
Height-Seated(Max):
0.110 (2.79mm)