Taiwan Semiconductor Corporation TS35P06G C2G
TS35P06G C2G
Part No.:
TS35P06G C2G
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
Diodes - Bridge Rectifiers
Package:
4-SIP, TS-6P
Datasheet:
ShinYuaTS35P06G C2G.pdf
Description:
BRIDGE RECT 1P 800V 35A TS-6P
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Discontinued at Mosen
DiodeType:
Single Phase
Technology:
Standard
Voltage-PeakReverse(Max):
800 V
Current-AverageRectified(Io):
35 A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
1.1 V @ 17.5 A
Current-ReverseLeakage@Vr:
10 µA @ 800 V
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)