Taiwan Semiconductor Corporation TS35P06GHC2G
TS35P06GHC2G
Part No.:
TS35P06GHC2G
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
Diodes - Bridge Rectifiers
Package:
4-SIP, TS-6P
Datasheet:
ShinYuaTS35P06GHC2G.pdf
Description:
BRIDGE RECT 1P 800V 35A TS-6P
Packaging:
Tube
Series:
Automotive, AEC-Q101
ProductStatus:
Discontinued at Mosen
DiodeType:
Single Phase
Technology:
Standard
Voltage-PeakReverse(Max):
800 V
Current-AverageRectified(Io):
35 A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
1.1 V @ 17.5 A
Current-ReverseLeakage@Vr:
10 µA @ 800 V
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
MountingType:
Through Hole
VRRM(V):
4-SIP, TS-6P
I(AV)(A):
IFSM(A):
VF@IF(V):
VF@IF(A):
IR(μA):
Trr(ns):
Category:
Diodes - Bridge Rectifiers
Datasheet:
ShinYuaTS35P06GHC2G.pdf
1. How to order TS35P06GHC2G on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the TS35P06GHC2G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TS35P06GHC2G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TS35P06GHC2G.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image RMB2SH TS40P05GH ABS10H ABS4H ABS6H
Part Number RMB2SH TS40P05GH ABS10H ABS4H ABS6H
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
DiodeType Single Phase Single Phase Single Phase Single Phase Single Phase
Technology Standard Standard Standard Standard Standard
Voltage-PeakReverse(Max) 800 V 800 V 800 V 800 V 800 V
Current-AverageRectified(Io) 35 A 35 A 35 A 35 A 35 A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If 1.1 V @ 17.5 A 1.1 V @ 17.5 A 1.1 V @ 17.5 A 1.1 V @ 17.5 A 1.1 V @ 17.5 A
Current-ReverseLeakage@Vr 10 µA @ 800 V 10 µA @ 800 V 10 µA @ 800 V 10 µA @ 800 V 10 µA @ 800 V