Taiwan Semiconductor Corporation TSF10U60C
TSF10U60C
Part No.:
TSF10U60C
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
ShinYuaTSF10U60C.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOTT 60V ITO220AB
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Obsolete
DiodeConfiguration:
1 Pair Common Cathode
DiodeType:
Schottky
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
60 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
5A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
420 mV @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
500 µA @ 60 V
OperatingTemperature-Junction:
-55°C ~ 150°C