Taiwan Semiconductor Corporation TSF40H120C
TSF40H120C
Part No.:
TSF40H120C
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
ShinYuaTSF40H120C.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOTT 120V ITO220AB
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Active
DiodeConfiguration:
1 Pair Common Cathode
DiodeType:
Schottky
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
120 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
20A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
600 mV @ 20 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
500 µA @ 120 V
OperatingTemperature-Junction:
-55°C ~ 150°C