Taiwan Semiconductor Corporation TSF40L45C
TSF40L45C
Part No.:
TSF40L45C
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
ShinYuaTSF40L45C.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOTT 45V ITO220AB
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Obsolete
DiodeConfiguration:
1 Pair Common Cathode
DiodeType:
Schottky
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
45 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
20A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
600 mV @ 20 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
500 µA @ 45 V
OperatingTemperature-Junction:
-55°C ~ 150°C