Infineon Technologies TT390N16SOFHPSA1
TT390N16SOFHPSA1
Part No.:
TT390N16SOFHPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Thyristors - SCRs - Modules
Package:
Datasheet:
ShinYuaTT390N16SOFHPSA1.pdf
Description:
LA-T-BOND MODULE
Packaging:
Tray
Series:
ProductStatus:
Active
Structure:
Series Connection - All SCRs
NumberofSCRsDiodes:
2 SCRs
Voltage-OffState:
1.6 kV
Current-OnState(It(AV))(Max):
380 A
Current-OnState(It(RMS))(Max):
520 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
2 V
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
150 mA
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
9500A @ 50Hz
Current-Hold(Ih)(Max):
150 mA
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TC)