Ohmite TUW5J3R3E
TUW5J3R3E
Part No.:
TUW5J3R3E
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaTUW5J3R3E.pdf
Description:
RES 3.3 OHM 5% 5W AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bulk
Series:
TUW
ProductStatus:
Active
Resistance:
3.3 Ohms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
5W
Composition:
Wirewound
Features:
Flame Proof, Safety
TemperatureCoefficient:
±400ppm/°C
OperatingTemperature:
275°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.866 L x 0.394 W (22.00mm x 10.00mm)
NumberofTerminations:
0.394 (10.00mm)
Category:
Through Hole Resistors
Datasheet:
ShinYuaTUW5J3R3E.pdf
1. How to order TUW5J3R3E on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the TUW5J3R3E price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TUW5J3R3E?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TUW5J3R3E.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as TUW5J3R3E pin diagram, TUW5J3R3E datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TUW5J8R2E TUW5J3R3E TUW5J82RE TUW15J6R8E TUW15JR43E
Part Number TUW5J8R2E TUW5J3R3E TUW5J82RE TUW15J6R8E TUW15JR43E
Manufacturer Ohmite Ohmite Ohmite Ohmite Ohmite
Package/Case Axial Axial Axial Axial Axial
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series TUW TUW TUW TUW TUW
ProductStatus Active Active Active Active Active
Resistance 3.3 Ohms 3.3 Ohms 3.3 Ohms 3.3 Ohms 3.3 Ohms
Tolerance ±5% ±5% ±5% ±5% ±5%
Power(Watts) 5W 5W 5W 5W 5W
Composition Wirewound Wirewound Wirewound Wirewound Wirewound
TemperatureCoefficient ±400ppm/°C ±400ppm/°C ±400ppm/°C ±400ppm/°C ±400ppm/°C
OperatingTemperature 275°C 275°C 275°C 275°C 275°C
Size/Dimension Axial Axial Axial Axial Axial
Height-Seated(Max) 0.866 L x 0.394 W (22.00mm x 10.00mm) 0.866 L x 0.394 W (22.00mm x 10.00mm) 0.866 L x 0.394 W (22.00mm x 10.00mm) 0.866 L x 0.394 W (22.00mm x 10.00mm) 0.866 L x 0.394 W (22.00mm x 10.00mm)
NumberofTerminations 0.394 (10.00mm) 0.394 (10.00mm) 0.394 (10.00mm) 0.394 (10.00mm) 0.394 (10.00mm)