Ohmite TUW5J7R5E
TUW5J7R5E
Part No.:
TUW5J7R5E
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaTUW5J7R5E.pdf
Description:
RES 7.5 OHM 5% 5W AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bulk
Series:
TUW
ProductStatus:
Active
Resistance:
7.5 Ohms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
5W
Composition:
Wirewound
Features:
Flame Proof, Safety
TemperatureCoefficient:
±400ppm/°C
OperatingTemperature:
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.394 x 0.354 Rectangular x 0.866 L (10.00mm x 9.00mm x 22.00mm)