Samtec Inc. TW-02-02-T-S-200-088
TW-02-02-T-S-200-088
Part No.:
TW-02-02-T-S-200-088
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Datasheet:
ShinYuaTW-02-02-T-S-200-088.pdf
Description:
CONN HDR 2POS 0.079 STACK T/H
Packaging:
Bulk
Series:
TW
ProductStatus:
Active
NumberofPositions:
2
Pitch:
0.079 (2.00mm)
NumberofRows:
1
RowSpacing:
Length-OverallPin:
0.377 (9.576mm)
Length-Post(Mating):
0.091 (2.311mm)
Length-StackHeight:
0.200 (5.080mm)
Length-Tail:
0.088 (2.235mm)
MountingType:
Through Hole
Termination:
Solder
ContactFinish-Post(Mating):
Tin
ContactFinishThickness-Post(Mating):
Category:
Datasheet:
1. How to order TW-02-02-T-S-200-088 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the TW-02-02-T-S-200-088 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TW-02-02-T-S-200-088?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Manufacturer Samtec Inc. Samtec Inc. Samtec Inc. Samtec Inc. Samtec Inc.
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series TW TW TW TW TW
ProductStatus Active Active Active Active Active
NumberofPositions 2 2 2 2 2
Pitch 0.079 (2.00mm) 0.079 (2.00mm) 0.079 (2.00mm) 0.079 (2.00mm) 0.079 (2.00mm)
NumberofRows 1 1 1 1 1
RowSpacing - - - - -
Length-OverallPin 0.377 (9.576mm) 0.377 (9.576mm) 0.377 (9.576mm) 0.377 (9.576mm) 0.377 (9.576mm)
Length-Post(Mating) 0.091 (2.311mm) 0.091 (2.311mm) 0.091 (2.311mm) 0.091 (2.311mm) 0.091 (2.311mm)
Length-StackHeight 0.200 (5.080mm) 0.200 (5.080mm) 0.200 (5.080mm) 0.200 (5.080mm) 0.200 (5.080mm)
Length-Tail 0.088 (2.235mm) 0.088 (2.235mm) 0.088 (2.235mm) 0.088 (2.235mm) 0.088 (2.235mm)