TE Connectivity Passive Product TW1101KA
TW1101KA
Part No.:
TW1101KA
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Package:
Datasheet:
ShinYuaTW1101KA.pdf
Description:
POT 100 OHM 1W WIREWOUND LINEAR
Packaging:
Bulk
Series:
TW, Citec
ProductStatus:
Active
Resistance(Ohms):
100
Tolerance:
±10%
Power(Watts):
1W
BuiltinSwitch:
None
NumberofTurns:
1
Features:
Taper:
Linear
NumberofGangs:
1
AdjustmentType:
User Defined
TemperatureCoefficient:
±100ppm/°C
Rotation:
285°
ResistiveMaterial:
Wirewound
TerminationStyle:
Solder Lug
ActuatorType:
Round
ActuatorLength:
0.984 (25.00mm)
ActuatorDiameter:
0.250 (6.35mm)
BushingThread:
M10 x 0.75
Category:
Datasheet:
ShinYuaTW1101KA.pdf
1. How to order TW1101KA on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the TW1101KA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TW1101KA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TW1101KA.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as TW1101KA pin diagram, TW1101KA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TW1103KA TW1502KA TW1102KA TW1100KA TW1101KA
Part Number TW1103KA TW1502KA TW1102KA TW1100KA TW1101KA
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series TW, Citec TW, Citec TW, Citec TW, Citec TW, Citec
ProductStatus Active Active Active Active Active
Resistance(Ohms) 100 100 100 100 100
Tolerance ±10% ±10% ±10% ±10% ±10%
Power(Watts) 1W 1W 1W 1W 1W
BuiltinSwitch None None None None None
NumberofTurns 1 1 1 1 1
Features - - - - -
Taper Linear Linear Linear Linear Linear
NumberofGangs 1 1 1 1 1
AdjustmentType User Defined User Defined User Defined User Defined User Defined
TemperatureCoefficient ±100ppm/°C ±100ppm/°C ±100ppm/°C ±100ppm/°C ±100ppm/°C
Rotation 285° 285° 285° 285° 285°
ResistiveMaterial Wirewound Wirewound Wirewound Wirewound Wirewound
TerminationStyle Solder Lug Solder Lug Solder Lug Solder Lug Solder Lug
ActuatorType Round Round Round Round Round
ActuatorLength 0.984 (25.00mm) 0.984 (25.00mm) 0.984 (25.00mm) 0.984 (25.00mm) 0.984 (25.00mm)
ActuatorDiameter 0.250 (6.35mm) 0.250 (6.35mm) 0.250 (6.35mm) 0.250 (6.35mm) 0.250 (6.35mm)