KYOCERA AVX TWAE128K050SBSZ0000
TWAE128K050SBSZ0000
Part No.:
TWAE128K050SBSZ0000
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Axial, Can
Datasheet:
ShinYuaTWAE128K050SBSZ0000.pdf
Description:
CAP TANT 1200UF 10% 50V AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial, Can
Packaging:
Tray
Series:
TWA
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1200 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
50 V
Type:
Hermetically Sealed
ESR(EquivalentSeriesResistance):
1Ohm @ 120Hz
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime@Temp:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.375 Dia x 1.062 L (9.52mm x 26.97mm)